Localitatea mea, Vitovnița, Serbia, Mihai Dimitrijevic

Localitatea mea, Vitovnița, Serbia
În craiul meu de unde sânt este un loc foarte frumos, satul meu. Satul meu să numește Milcoveni și aparține de comuna Berliște, are gradiniță și școală cu clasele 1-8, în juru școlii este parc de copii. Acolo m-am făcut și am crescut până la vârsta de 1 an și jumătate. În satul meu am casă părintească în care locuiește fratele meu și bunica mea. În aproape avem orașul Oravița cu multe lucruri frumoase, cu ștrand de copii, cu terenuri mare de fotbal...
Eu trăiesc acum în satul Vitovnița în Serbia. Este un sat frumos, avem o mănăstire din sec. 13 cu izvorul mănăstirii a lui sfântul Ion și cu mai multe izvoare, unul dintre ele să numește Izvorul Negru și este foarte vechi. În Vitovnița mai avem și pescărie cu pește pastrâmcă și cu locuri de pădure Trest, este un sat mic și frumos unde vin mulți turiști. În Vitovnița trăiesc români ca și în sat unde sunt născut, eu merg la școală în satul care să numește Melnița. Vorbesc românește, dar nu scriu prea bine, îmi a ajutat mama, aș dori să înveț și să scriu.
Mihai Dimitrijevic, Vitovnița, Serbia
Prof. Coordonator: Zvezdana Stanojevic