Despre s. Cartal(Orlovca)Bulgaru Silvia, cl 6-A Școala din s. Orlovca reg.Odesa, Ucraina Profesor Ecaterina Ivanov

Cuibul meu
Satul nostru Orlovca e cuibărit pe malul stîng al Dunării. El este foarte frumos. E înconjurat de cîmpie verzi și lacuri curate. Învățații spuneau că de Sus el seamănă cu un vultur. De aceea a fost numit Orlovca, Cartal din limba turcă - vultur. El e scăldat de rîul Dunărea și lacul Cahul. Are monumente frumoase și vechi, bibliotecă cu cărți interesante, casă de cultură, școală, are obiceiuri foarte strămoșești. Dis-de-dimineață se aude ciripitul păsărilor. Orlovca este un loc turistic. Aici este un eco- parc. Acolo sunt bivoli, cai sălbatici, lebede și alte păsări. Satul e împărțit în două părți: pădurea și piatră. Oamenii în timpul liber se duc la pescuit, se odihnesc în sînul naturii. La noi oamenii sunt buni, se înțeleg bine, se susțin și se ajută. Pămîntul e roditor. Aici e casa părintească, unde am făcut primul pas. Îmi iubesc satul și n-o să-l uit niciodată.