Despre s.Cartal(Orlovca) Dumitru Lunca Cl. a 7-A, Școala din s. Orlovca , Regiunea Odesa, Ucraina Profesor E.Ivanov

Satul meu – un colt de rai!
În această compunere vreau să povestesc despre un loc care este sfânt pentru mine -satul meu Orlovca ,el este situat pe malul stâng al Dunarii.Este un loc de neuitat. Nu este atât de mare dupa dimensiuni în comparație cu alte sate ,dar în inima mea ocupă un loc semnificativ.Este locul unde bunicii mei au prins radacini adânci. Omul este ca un arbore- pentru a fi fructifer trebuie să se acomodeze pe un loc bun. Acest locușor este plaiul meu natal. Anume aici eu am făcut primii pași, am rostit primele cuvinte. Am cele mai frumoase și calduroase amintiri legate de acest loc. Cand rostesc "Satul meu"în gand îmi apare casa părintească ,parinții care mă așteaptă oricând cu nerăbdare . Aici primesc cea mai mare căldură sufletească , sfaturi bune și sustinere , aici sunt cele mai dragi persoane inimii mele, prietenii de care este legată dulcea mea copilarie . Satul nostru este mare și frumos,oamenii sunt primitori si buni la inimă. Avem multe locuri frumoase și o natură pe care poți să o admiri în continuu. Aici este situate școala la care eu merg zi de zi ca să-mi îmbogățesc bagajul de cunoștințe pentru viitor. Oriunde m-aș duce, dorul de casă nu mă părăsește . Satul meu va fi mereu pentru mine un colț de rai , plin de amintiri plăcute . Am senzația că niciodată nu aș putea să mă despart de el, ci dimpotrivă vreau să ajut la înflorirea lui și ca toți oamenii, care sunt ca niște păsări călătoare, să se întoarcă la cuiburile apropiate sufletului lor. Unde nu te-ai duce, nicăieri nu e mai bine decât în satul tău, la casa ta părintească!