Despre localitatea Hristoforovca, Ungheni, R Moldova, eleva Maler Viorica, clasa a III-a, Gimnaziul ,,Ion Vatamanu"

Satul meu natal
Cu o deosibită plăcere și mândrie rostesc numele satului meu natal Hristoforovca.
Un sat micuț ce șerpuiește frumos între două dealuri gemene ce par să vegheze liniștea și pacea acestui colțișor de rai. Este un sătuc ce parcă ar ascunde în mijlocul său ca pe o nestemată un iaz cu apă cristalină, un iaz ce este un loc de popas primăvara pentru cârdurile de cocostârci și lebede obosite de zborul îndelungat, iar toamna o pistă de luare a zborului spre țările calde.
Casele noi și mai vechi , ascunse printre copacii viguroși stau aranjate pe marginea a două drumuri de țară.
Cu sunetul cristalin al clopotelor adună credincioșii sărbătoare de sărbătoare, duminică șe duminică bisericuța mândră și frumoasă din mijlocul satului.
Este un colțișor de rai micuț, însă locuit de oameni gospodari, buni la suflet și săritori la nevoie.
Aici am prieteni și amici, aici am părinți și bunici. Și chiar de este un sătuc mic, el va rămâne mereu în inima mea ca leagănul copilăriei mele.

Învățător: Maler Tatiana