Localitatea mea, oraşul Cricova, cl. I a "A", Bîrcă Ana-Maria, IPLT "Alexei Mateevici" din or. Cricova, R. Moldova

Sunt foarte bucuroasă că m-am născut în aşa orăşel frumos ca Cricova. Este o localitate dezvoltată, cu stăzi şi parcuri frumoase, unde noi copiii ne putem juca şi ne facem noi prieteni.
Mai avem o bibliotecă bogată în cărţi interesante, cu ajutorul cărora avem ocazia de a călători în lumea cunoştinţelor. Îmi place câ avem o şcoală de arte, unde ne dezvoltăm iubirea pentru frumos prin intermediul diferitor ocupaţii şi cercuri creative. În localitatea noastre ne mândrim cu un Combinat de Vinuri, cu galerii subterane, care duc faima orăşelului în întreaga lume. Împreună cu prietenii şi colegii mei mă bucur de o copilărie fericită fiind înconjurată mereu de oameni frumoşi la chip şi la suflet şi mai ales de o familie iubitoare.
Vreau să spun că Cricova pentru mine este cea mai frumoasă şi pitorească localitate. Aici îmi creez amintiri frumoase.
Te iubesc şi te voi iubi mereu, Cricova mea!