Despre localitatea Brăila, Republica Moldova, Brailean Bogdan, clasa a IV-a

Satul meu Brăila
Satul meu natal este situat în raza municipiului Chișinău. Brăila are o suprafață medie cu o priveliște frumoasă,pe ambele maluri ale râului Ișnovăț.
Ca și în orice localitate rurală se practică agricultura,pomicultura și viticultura. Ne putem lăuda cu mici antreprenori care dezvoltă următoarele ramuri:producerea mezelurilor SRL Carmez;producerea și confecționarea obiectelor din metal forjat SRL Incevas-Artefero,care sunt cunoscuți pe întreg teritoriul Moldovei și chiar în țările vecine. În apropierea satului este situată una dintre cele mai mari centrale electrice din țară. Ne bucurăm și de resursele naturale extrase din mina de piatră și solurile bogate în humus. Sunt norocos că locuiesc chiar pe strada centrală – Renașterii care este și regională.Pe viitor îmi imaginez localitatea în dezvoltare:extinderea,reamenajarea teritoriului și noi construcții.
Satul meu este cel mai frumos deoarece aici m-am născut și locuiesc împreună cu familia mea.
Autor: Braileanu Bogdan , elevul clasei a IV-a din Gimnaziul nr. 102, sat. Brăila
Învățător coordonator: Tatiana CREȚU