Concurs: Localitatea mea -Orașul Soroca, Republica Moldova, Iazinschi Daria, clasa a III-a

Orașul meu –Soroca
Pe un plai mioritic, pe malul râului Nistru este orașul meu - Cetatea Soroca.
Demult, pe aici s-au plimbat voinici cu fruntea sus și neînfricați. Ei visau la pace, la o viață lungă și frumoasă pe acest meleag, unde s-a odihnit demult chiar Dumnezeu.
Aici, în Cetatea Soroca, se aude și azi cum bate inima lui Ștefan cel Mare. Apa Nistrului de secole-i șoptește numele și mângâie potecile pe care a trecut din preajma cetății.
Ca o făclie arde lumina la monumentul Lumânarea Recunoștinței, ce pâlpâie în memoria strămoșilor noștri, care-au luptat pe viață și moarte, ca să ne lase drept moștenire acest colț de rai cu verdeața sa, în care se îneacă împrejurimile orașului meu, cu cerul albastru și senin ca ochii deschiși ai Domnului, ce ne urmărește și ne apără de supărările naturii.
Orașul meu e doldora de flori, de legende, de culori. Multe străzi orașul are ce ne poartă în spinare. Când mă plimb, de sunt chiar mică, dar mă simt tare voinică, căci născută-s la Soroca și mă leagă dor de ea, și sunt mândră floricea ,și îmi zice tot bunica că sunt ditamai soroceancă.
Unde nu m-aș duce, vin înapoi aici, la Soroca și când vreau, eu pot să zic:
- Cât e de frumos aici!

Iazinschi Daria, clasa a III-a;
IPLT,,C.Stere”, orașul Soroca, Republica Moldova;
Învățător: Stella Bulat