Despre localitatea Bădragii Noi, raionul Edineț, Republica Moldova, Timosco Alexandra, clasa a IX-a

Motto: ,,Satul meu, Bădragii Noi
E o floare între flori,
În buchetul țării mele
E un loc ca rupt din stele...”
(Creație proprie)

Pe malul stâng al bătrânului Prut, unde soarele își varsă darnic lumina, unde iarba e mai verde, unde apa e mai dulce și cântecul mai melodios, acolo e satul meu, Bâdragii Noi. Acest pământ sacru moștenit de la strămoșii noștri e casa noastră în care locuim, dar e și Casa Mare a sufletelor noastre, e casa unde s-a născut veșnicia și pământul din care am fost plămădiți și în care ne vom întoarce. Acest pământ a fost stropit cu lacrimi de fericire ,dar și de durere. Aici cântecul păsărilor îți intră în inimă și nu se mai uită niciodată. Aici am auzit și am deprins cuvintele Limbii Române ,limba maternă-iubire eternă. Mergând pe drumurile jucăușe și atât de cunoscute, auzi râsete de copii fericiți. Un fel de meloterapie este foșnetul frunzelor, pentru că satul meu este brodat cu verdeață. Colo în vale, susurul izvorului cu apă cristalină și rece, cu apă vie, tămădiutoare ne îmbie să-i savurăm dulceața. Casele din localitate se înalță semeț, ca și gospodarii lor sunt primitoare .Orice zi e plină de sărbătoare, orice clipă e plină de bucurie, orice lucru, cât de simplu ar fi, acasă îmi pare de o mare importanță.
Îmi iubesc nespus satul, la fel cum îmi iubesc părinții. Baștina, ca și mama, nu putem să ne-o alegem. Dar putem să ne străduim s-o facem să înflorească. Aici sunt rădăcinile mele înfipte în solul dorului de-acasă. Chiar de voi fi nevoită să plec în lumea mare, voi purta icoana dealurilor bădrăgene,voi cânta cântecele deprinse de la măicuța,voi coace pâine cu gustul de la Bădragi, voi depăna basmele auzite de la bunici. Și sunt sigură că oriunde mă va duce destinul, oricât de întortocheat va fi drumul,eu voi reveni acasă. Aici mă va aștepta mereu o parte din mine care nu dorește nicidecum să se despartă de rude și de apropiați, de casa părintească, de locu- rile dragi , de tot ce se cheamă sat natal. După absolvirea gimnaziului voi pleca la stu- dii, dar o parte din satul meu o voi lua cu mine.Voi lua amintirile frumoase, tot ce am învățat în copilărie, dragostea pentru localitatea mea va fi mereu în inima mea.