Despre Localitatea Enichioi ,, Toate drumurile duc acasă", realizat Domanciuc Ovidiu, elev clasa a XII-a, IPLTD.Cantemir

Toate drumurile duc acasă
Satul în care am văzut prima dată lumina zilei este locul de care sunt legate primele şi cele mai frumoase amintiri ale mele. Aici am spus prima dată cuvântul mama, am învăţat să merg, să vorbesc, să simt, să iubesc. De câte ori aveam o povară pe suflet, mă refugiam sub nucul din grădină care, ca un burete îmi reţinea sentimentele negative şi îmi dădea putere să merg înainte. Mereu când se întâmplă să merg undeva şi apoi calc din nou pământul satului meu natal simt un fel de vibraţii care îmi pătrund în tot corpul, mă trec acei fiori care îmi dau senzaţia că sunt acolo unde trebuie să fiu, acasă. Acest colţişor de rai poartă numele de satul Enichioi, nume care vine din limba turcă şi înseamnă yeni (sat) si koy(nou) şi a fost atestat documentar prima dată în anul 1761. Satul se află în raionul Cantemir, la sudul Republicii Moldova. Nu este un sat mare, dar prin ochii consătenilor reprezintă începutul şi sfârşitul. Fiecare apus şi răsărit de soare, fiecare curcubeu, fiecare stea de pe cer, fiecare bucurie şi necaz, fiecare durere şi plăcere. Aici, se respectă o bună parte din obiceiurile şi tradiţiile strămoşeşti, pentru că anume aceasta îl încarcă sufleteşte pe om , este ca un fel de energie imaginară, dar totuşi atât de necesară. În Enichioi, fiecare persoană se ocupă cu agricultura şi creşterea animalelor, pentru că nu există hrană mai savuroasă şi sfântă decât cea crescută cu mâinile proprii. Aici locuiesc în jur de 800 de persoane, 800 de destine care sunt legate împreună în acest minunat loc, care au copilărit pe aceleaşi uliţe şi împart amintiri comune de care nu se pot despărţi, acei prieteni din copilărie care rămân cel mai bun sprijin la nevoie, acei prieteni care au mirosit aceleaşi frunze de stejar şi flori de tei. Fântâna din centrul satului este un loc sfânt în care fiecare sătean după o zi grea de muncă îşi poate potoli setea cu apă pură. La marginea satului, este un loc în care tinerii, mai ales în zilele de vară se strâng şi stau toată noaptea la poveşti, anume acolo se leagă primele iubiri şi cele mai sincere prietenii. Şcoala din sat este acel loc în care nu ne doream să mergem, ne doream libertate şi simţeam că mergem din obligaţie, dar acum, după ce am terminat gimnaziul ne amintim cu nostalgie de coridoarele şcolii care erau mai mult piste de alergare, de sălile de clasă în care ne formam personalităţile şi mai ales profesorii, a căror importanţă nu o conştientizam atunci. Defapt fiecare dintre noi a învăţat anumite calităţi de la fiecare profesor care la un moment dat ne vor fi de folos. Aş da orice să retrăiesc acele momente alături de foştii mei colegi. După şcoală îmi amintesc că mergeam pe şes, un loc pe cât de simplu pe atât de frumos. Este locul unde ne jucam când eram copii şi când privesc spre şes din nou văd acei copii care se joacă şi mă regăsesc în ei. Cu toate că este locul unde se fac cele mai multe vânătăi, este locul cel mai iubit de copii, inclusiv de maturi care uneori cu admiraţie îşi privesc odraslele jucându-se jocurile copilăriei lor. Din păcate unii sunt nevoiţi să părăsească acest colţişor de rai în căutarea unui viitor mai bun, dar majoritatea după ce s-au dus au revenit aici, pentru că mirosul de copaci de tei şi de cireşe din Enichioi nu are asemănare nicăieri.
Deci, satul meu este un adevărat paradis care nu va putea niciodată fi văzut în splendoarea sa cu ochiul liber, el trebuie simţit cu sufletul, atins cu mintea şi iubit cu inima. Eu mă simt acasă aici şi parcă satul mă simte cumva pe mine, este o legătură strânsă care nu poate fi ruptă şi când mă simt trist mă duc în grădină şi mă aşez sub nuc, umbra lui mă încălzeşte iar ramurile lui îmi alină sufletul.

A realizat: Domanciuc Ovidiu, elev al cl.a XII-a,
I.P.Liceul Teoretic ,,D.Cantemir” din or.Cantemir.
Profesor de istorie și educație civică: Olteanu Aurelia
Republica Moldova