Despre Localitatea mea Satul Oneşti din Republica Moldova, raionul Hânceşti, satul Oneşti, de Ana Volcovschi clasa VI

Oneşti – vatră de dor

Într-un mic colţ al lumii îşi duc soarta nişte oameni gospodari şi oneşti. De la onestitatea lor a provenit şi numele meleagului, de acum toţi îi spun ,,Oneşti” . Pe acest meleag totul pare mai frumos şi minunat. În orice colţ al lui exista cîte o amintire mică despre copilarie din viaţa unui om. Anume aici şi-a croit speranţa spre un destin luminos. Este locul unde omenia e pusă în capul mesei, iar dorul de el începe să încolţească odată cu zborul spre alte tărâmuri. Satul meu e vatra dorului fierbinte. Cât de minunate nu ar fi ele, satul meu natal este cu adevarat un locaş sfânt, ca un diamant. Aici cerul este limpede ca apa din izvor şi soarele pare o gutuie pusaă de bunica pe fereastră. El este împodobit cu nişte paduri imens de colorate – veşmântul neasemuit al vremii.
Aici îmi petrec şi eu copilaria. De multe ori îmi amintesc cum mă jucam când eram mică pe uliţele de lânga casa mea, ce altădată erau mai bogate în strigăte de copii şi forfota celor harnici. Juciându-mă auzeam glasul mamei ce mă chema la miez de noapte ca să merg la culcare. Mai era şi un miros care venea ademenitor de la grădinile cu flori ale vecinilor. Eu cred ca satul meu este ca o rindunică ce nu va îndrăzni niciodata sa zboare spre infinit.
Sat cu dealuri şi câmpii,
Cu dor împletit în suflet,
Ai crescut tu mulţi copii,
Luminându-le al lor cuget...

Ana Volcovschi, clasa a VI-a,
Gimnaziul Oneşti,
Satul Oneşti, raionul Hânceşti,
Republica Moldova
Profesor coordonator: Sergiu Ştefan