Despre Localitatea Mea Satul Pelinia ,raionul Drochia , Moldova

Gorodea Felicia , cilclu liceal , Instituția Publică Liceul Teoretic Pelinia , raionul Drochia , Moldova . Coordonator : Țurcanu Liudmila .

Străbatem multe drumuri prin lumea mare , dar gândul ne zboară fără încetare spre locul unde ne-am născut . Acasă, în satul meu , este locul cel mai sfânt de pe pământ . Drumul șerpuitor mă duce drept spre el .
E liniște , e pace , e minunat . E Pelinia !
Casele pestrițe , copacii înalți , oamenii gospodari , șosele asfaltate , ulicioare pavate cu piatră , fântâni cu apă rece, toate acestea le poți vedea abia intrând în sat. De fapt intri într-o poveste fără de sfârșit .
Fiind unul dintre cele mai vechi sate din Moldova , satul meu păstrează și astăzi tradițiile și obiceiurile ca o mărturie a veșniciei sale . Printre casele și ogrăzile satului se zăresc ca o binecuvântare cele trei biserici . Trei biserici ca trei forțărețe ce păzesc satul . Pe timp de noapte asupra satului veghează o cruce care dăruie lumină trecătorilor . Dangătul clopotelor ce bat în unison străbat satul în lung și în lat . Cred că nicăieri nu veți mai întâlni atâtea biserici adunate într-un loc și atâția oameni evlavioși cu credință și teamă de Dumnezeu .
Sunt mîndră de satul meu , de frumusețea lui și de măreția nemărginită . E satul meu , satul nostru , al fiecăruia din noi , e unica noastră casă și toți să punem mâna pentru al face așa cum îl dorim , prosper și frumos .Atâta timp cît respirăm , atâta timp cât nu uităm de unde ne tragem și unde ne sunt rădăcinile, va dăinui și veșnicia satelor , căci nu degeaba se spune că veșnicia s-a născut la sat.
Satul meu , va rămâne mereu , satul meu ...