Despre localitatea Edineț, Republica Moldova, Sorocan Cristina, clasa a VI-a

Eu cred că localitatea mea în viitor va fi modernă și vor trăi cu mult mai mulți oameni. Sper că va fi un oraș unde vor învăța despre localitatea noastră și va avea multe curiozități ascunse. Mai cred că mulți copii vor dori să viziteze locuri istorice ca în viitor să facă orașul și mai bine dezvoltat. Eu cred că în viitor vor fi cu mult mai multe școli și chiar poate vor exista câteva colegii. Școlile vor avea dotare modernă, la fel ca și colegiile. Copiii nu vor avea cărțile pe suport de hârtie, dar vor avea în variantă electronică. Localitatea mea va fi cu mult mai dezvoltată decât acum.
Cineva mi-ar putea reproșa că Edineț nu are nici un viitor și nu va fi dezvoltat, dar eu cred că nu doar Edineț va fi dezvoltat, dar vor fi și celelalte orașe dezvoltate și prospere. Mai cred că dacă orașul va începe să prospere, de acum mulți oameni vor rămâne să lucreze și să învețe aici.
În concluzie pot spune că localitatea mea are un potențial și eu cred că în viitor va fi cu mult mai frumos.