Despre Floresti

Ciugureanu Serghei,
R. Moldova, or. Florești,
Școala Primară,
clasa a IV-a „D”
Coordonator: Andriana Gorceag
Florești – orașul mei de leagăn
Eu locuiesc în orașul Florești. Este o localitate mică, dar curată cu o așezare frumoasă pe malul râului Răut. Orașul meu e orașul florilor, aici întâlnim cele mai frumoase, înmiresmate și parfumate flori. Dar legenda ne spune că:
Pământurile în vechi timpuri erau stăpinite de un boier. Acest boier avea 3 copii, ei se numeau Marcu, cel mai mare, Florea şi Varvara. Moşia era cea mai mare avere pe care le avea boierul. El se mândrea cu toţi copii, însă Florea era cel mai drag, fiindcă era harnic şi cuminte.
Într-o zi boierul a chemat toţi copiii şi le spune: că tot pământul, ca toată averea agonisită timp de o viaţă el le va lăsa copiilor, ei sunt urmaşii lui. Boierul le făcu parte dreaptă şi le împărţi toată averea, dar pământurile le dădu lui Florea. Dar veniră bătrâneţile şi boierul slăbi, şi căzu la patul de moarte. Feciorul Florea şezând la căpătâiul tatălui îi spuse: toate pământurile care mi le-au dat o să le împart lui Marcu şi Varvara. Boierul spuse-se că este de acord şi peste puţin timp boierul s-a stins din viaţă. Apoi copiii au plecat fiecare la pământurile lor şi au dus o viaţă în mare bogăţie. Când veni şi pentru ei clipa despărţirii de cei vii, ei neavând cui lăsa pământul ce-l moşteneau, l-au numit în cinstea lor. Şi aşa s-au născut conform legendei or. Floreşti, or. Mărculeşti şi satul Varvareuca.
Așa și este până în ziua de azi aceste minunate localități. Îmi place orașul meu, deoarece aici s-au născut părinții mei și eu când voi crește mare tot aici vreau să rămân.