DESPRE LOCALITATEA SLĂNIC, JUD. PRAHOVA, STĂNEI ALIN, CLASA PREGATITOARE

LOCUL MEU NATAL

STĂNEI ALIN-CLASA PREGĂTITOARE
LICEUL TEORETIC,,ȘERBAN VODĂ” SLĂNIC,PRAHOVA
COORD. P.Î.P. MÎNZICU SIMONA VALENTINA

Locul meu natal este orașul SLĂNIC din judetul Prahova, locul în care merg la școală și locuiesc împreună cu familia mea, unde oamenii sunt buni, primitori, gospodari și gata oricând să te ajute la nevoie.
Este locul cu multe peisaje frumoase, unul dintre ele fiind Muntele Verde(verde de la culoarea pe care o are), unde îmi place să colind și să petrec timpul liber împreună cu prietenii și familia mea.
Slănicul oferă numeroase atracții turistice printre care: băile de apă sarată, unde vara nu ai loc să arunci un băț de numeroși turiști atrași de frumusețea locului și care vor să se răcorească și să profite de beneficiile pe care sarea le are asupra organismului. Un alt obiectiv important îl reprezintă Mina Unirea, unde turiști pe lângă faptul că pot să desfășoare multe activității distractive, respiră și cel mai pur aer de pe planetă.
Sunt convins că aici voi reveni cu drag în orice moment al vieții mele, pentru că iubesc aceste locuri pline de istorie și frumusețe!
Acesta este în câteva cuvinte locul meu natal, mult îndrăgit de mine și unde vă aștept oricând cu drag!