Despre orașul Călărași , județul Călărași , eleva Nițu Ana Maria , Clasa I A, ȘCOALA GIMNAZIALĂ MIRCEA VODĂ CĂLĂRAȘI

Despre localitatea mea

Din întinderile nesfârșite ale Câmpiei Bărăganului , pe partea stângă a Brațului Borcea se ridică mândru și zvelt dragul meu oraș natal :
,, Călărași ! Călărași !
Oameni harnici , oameni buni ,
Ești frumos ! T e iubesc !
Ești orașul cu minuni ! "
Adevăratele minuni suntem noi , copiii ! Cei mici merg zi de zi la grădiniță ca în țara copilăriei fericite . Cei mari descoperă tainele învățăturii în școli modene și spațioase , uriașe săli de sport , licee și facultăți.
Cine ajunge în orașul meu poate vizita : Muzeul Dunării de Jos , Muzeul Municipal , Grădina Zoologică, Palatul Prefecturii , noua Sală de spectacole Barbu Știrbei , Cineme 3 D, Parcul Dumbrava , Catedrala Anastasia .
Mie cel mai mult îmi place să mă plimb în Parcul Central , pe faleza Borcei .Aleile sunt curate și îngrijite . Florile multicolore și înmiresmate parcă zâmbesc ! Fluturii catifelați se arată la chemarea lor. Păsărelele ciripesc vioiose . Harnicele albine își poartă zumzetul din floare în floare . Furnicile mișună , iar gândăceii roșii au ieșit la plimbare . Pescarii amatori așteaptă cu răbdare să se întindă firul.
Pe malul celălalt este Plaja Mare cu nisipul mătăsos și fierbinte .Acolo se trece cu Vaporașul vacanței.
Peste tot este bucurie și mișcare !
Vino la Călărași ! Vei descoperi un oraș interesant !

Eleva NIȚU ANA MARIA , Clasa IA , Școala Gimnazială Mircea Vodă Călărași , Prof. inv. primar Dobre Titica