Despre localitatea Ciorogârla , județul Ilfov, Gheorghe Andreea,Cls a III-a,Șc.Gimn.Nr.1 Ciorogârla,Înv.Bundă Carmen

Ciorogârla , localitatea mea
Localitatea în care eu am venit pe lumea asta și în care locuiesc de atunci poartă numele de Ciorogârla. Ea se numea Ciorogârla-Dârvari la sfârșitul secolului al XIX-lea și făcea parte din județul Ilfov fiind formată din satele Ciorogârla, Dârvari și Cațichea, numărând 1744 de locuitori și 359 de case. Ca să vezi ce coincidență ! Și atunci, ca și acum în comună funcționau două școli mixte.Pe atunci erau o moară de apă, două mașini de treierat cu aburi și cinci biserici ortodoxe. Din 1950 până în 1968 comuna a fost în subordinea orașului București, apoi a revenit la județul Ilfov.
În prezent, în localitatea mea, se numără aproximativ 6300 de locuitori care trăiesc în peste 2500 de gospodării. Avem trei biserici ortodoxe și mânăstirea Sămurcășești ,o atracție turistică cu care ne mândrim. De asemenea avem o școala recent modernizată în satul Dârvari ,iar în centrul comunei se ridică o nouă școală în oglindă cu școala mea cea veche.
Sunt mândră de comuna în care locuiesc și mai ales de cum a crescut ea împreună cu mine!