Despre localitatea Călărași, judetul Călărași, Leu Catinca, clasa a IV-a

Călărași, orașul meu

Elev: Leu Catinca
Clasa a IV- a A
Prof. coordonator: Radu Maria
Colegiul Economic Călărași
Jud. Călărași
România

Deși sunt copil, înțeleg termenul de ,,acasă”. Pentru mine, acasă înseamnă Călărași. Aici m-am născut, aici copilăresc și aici vreau să-mi petrec tot restul vietii. Aici sunt moșii și strămoșii mei, aici am cunoscut viata cu bucuriile și cu necazurile ei, aici am învățat să iubesc natura cu ce are ea mai frumos, să iubesc oamenii căliți în arșița verii adunand roadele pământului. De aici vă transmit ecoul glasului meu, să știți, că undeva, în inima Bărăganului, trăiesc și eu, locuitorul Municipiului Călărași. Acesta nu este numai un oraș, un loc…este leaganul copilăriei mele și al generatiei mele care vom duce mai departe tradițiile acestui oraș minunat. Stau și mă gândesc și-mi dau seama că m-am născut într-un oraș minunat, cu locuri superbe și priveliști deosebite. Ce e mai frumos decât Brațul Borcea al Dunării cea exotică, misterioasă și sălbatică? Locul unde fluvial și-a făcut culcuș în drum spre mare, unde apa și pământul fac casă bună, iar păsările felurite sărută cerul. Un ținut parcă din altă lume, care are întotdeauna ceva nou de arătat. Diminețile sunt mereu superbe. Lumina se cerne cu grijă printre crengile copacilor. Când o adiere de vânt își face intrarea, ramurile bătrânelor sălcii capătă viață și încep a dansa prin văzduhul abia atins de razele mult doritului soare. Oricine dorește să ajungă aici.
Vă aștept în frumosul peisaj al însoritei câmpii, în orașul Călărași!