Despre localitatea Campina, judetul Prahova, DRAGOMIR MATEI, cl.a II-a, Scoala Gimnaziala"B.P.Hasdeu" Campina

CÂMPINA, ORAȘUL SOARELUI

Locul unde m-am născut și trăiesc se numește orașul Câmpina. Orașul meu este deosebit pentru că este situat într-o zona subcarpatică. Este vizitat de turiști. Este locul cu locul cu cele mai însorite zile din întreagă țară. Dealurile care îl protejează sunt presărate cu pășuni și păduri care fac peisajul desprins dintr-o poveste.
Cea mai frumoasă parte a orașului se numește “Fântână cu cireși”, un loc extraordinar unde locuitorii se pot relaxa, unde întâlnim arbori și animale de o frumusețe rară. Poienile sunt presărate cu flori și aerul este curat.
Această zona minunată a fost sursă de inspirație și pentru marele nostru pictor Nicolae Grigorescu a cărui casă memorială se află în orașul nostru. Tot în Câmpina se află și “Castelul Iulia Hasdeu”, castel ridicat de Bogdan Petriceicu Hasdeu în memoria fiicei sale. Tot aici se află o rafinărie care în trecut era cea mai mare din Europa.
Locuitorii sunt calmi, ambițioși și gospodari, toți participând la întreținerea orașului.
Câmpina este un loc minunat cu peisaje încântătoare,caldiri istorice,școli,grădinițe,spitale,ceea ce îl face special.
Sunt mândru că m–am născut aici și că am onoarea să fac parte din această comunitate.