Despre orasul Pascani, judetul Iasi, Grigore Patricia, clasa a III-a,

Oraşul meu- Paşcani

Pe malul Siretului se afla un oraş aşezat în douǎ trepte: Paşcani. Este oraşul meu natal şi mǎ mândresc cu el pentru cǎ aici s-a nǎscut Mihail Sadoveanu, scriitorul care m-a învǎțat istorie înainte sǎ învǎț la şcoalǎ acest obiect de studiu. Oraşul meu este aşezat în douǎ trepte: Dealul şi Valea, aşa spun oamenii când se deplaseazǎ prin oraş. Valea este locul unde se aflǎ gara oraşului veche şi plinǎ de evenimente istorice legate de rǎscoala țǎranilor de la 1907, tot gara este locul de unde pleacǎ şi vin trenurile care leagǎ întreaga țarǎ, pentru cǎ oraşul meu este un important nod de cale feratǎ. Dealul este locul unde se aflǎ centrul oraşului. Ca sǎ ajungi acolo trebuie sǎ urci multe scǎri care îți taie respirația dar care te lasǎ sǎ vezi o imagine frumoasǎ a esplanadei dinspre garǎ. In deal se aflǎ Primaria şi şcoala mea, parcul din spatele şcolii mele unde se aflǎ şi vechiul palat al familiei Cantacuzino-Paşcanu, cel care a dat numele şcolii mele dar şi numele oraşului. Palatul, deşi nu prea arǎtos astǎzi este monument istoric, împreunǎ cu biserica alǎturatǎ. Tot aici se aflǎ şi Casa de culturǎ şi cartiere cu blocuri, unde locuiesc şi eu. Oraşul meu a avut multe fabrici, dar cea mai renumitǎ în toatǎ țara era fabrica de perdele, aşa spune mama mea, cǎ toate gospodinele din țarǎ îşi doreau o perdea de aici.
Imi place oraşul meu pentru cǎ aici locuieşte familia şi prietenii, pentru cǎ este liniştit şi are mulți tei şi castani care ne bucurǎ când înfloresc.

GRIGORE PATRICIA
Scoala Gimnazialǎ “Iordache Cantacuzino” Paşcani, Iaşi
Clasa a III-a A
Prof. înv.primar NOUR Eugenia