Câmpina, orașul meu,Jud. Prahova, TUDOSOIU KARLA MARIA, Clasa a II-a A, Șc. Gimn. ,,B.P.Hasdeu”

CÂMPINA, ORAȘUL MEU FRUMOS!

Bună! Sunt Karla! Am 9 ani și locuiesc în cel mai frumos oraș din județul Prahova!
Iubesc orașul în care trăiesc, deoarece este așezat pe un platou însorit, înconjurat de dealuri împădurite și stăbătut de râurile Prahova și Doftana.
Cu siguranță ați auzit de frumoasa Valea Prahovei și despre barajul Paltinul! Nu departe de aceste obiective turistice se află Municipiul CÂMPINA.
Cred că fiecare dintre cei care veți citi aceste rânduri ați aflat despre ,,Castelul Iulia Hașdeu”, Casa Memorială Nicolae Grigorescu, Școala de Ofițeri de Poliție ,,Vasile Lascăr”, fabrica de Mobilă ,,LEMET”( Vestitele magazine LEMS!), Clinica de recuperare SANCONFIND!
Nouă, copiilor săi, Câmpina ne oferă școli moderne, curate și primitoare, , Clubul Copiilor , Casa de Cultură ,,Geo Bogza”, Casa Tineretului, un bazin de înot –acoperit- și numeroase locuri de joacă.
Îmi doresc, când voi fi adult, să locuiesc aici, în frumosul meu oraș!

TUDOSOIU KARLA MARIA
Clasa a II-a A
Școala Gimnazială,,B.P.HASDEU”- Municipiul CÂMPINA
Jud. PRAHOVA
Prof. înv. primar, MARIA TUDOSOIU