Despre Umbrărești, județul Galați, Hagiu Andreea, clasa a VIII-a

Satul meu natal se numeşte Umbrăreşti. Acest loc este de-a dreptul special. Dimineața, cântecul cocoşului ce marchează începutul zilei, urmat de dulcea melodie a păsărelelor sunt nelipsite. Razele jucăuşe ale soarelui trec uşor pe la fereastra ta pentru a te chema afară. Nu ai cum să rezişti chemării lor. Satul acesta este plin de oameni gospodari care muncesc zilnic pentru a-l ajuta să prospere. Aici vei găsi întotdeauna simbolul veseliei, şi, uneori, al melancoliei: copiii se prind cu voioşie în diverse jocuri. Ei anunță veselia şi ne amintesc de vremurile trecute. Ne țin vii amintirile din copilărie. Mereu vei întâlni pe cineva cu care să stai la taifas. Nu ai cum să te plictiseşti într-un asemenea loc. Sătenii sunt săritori şi te ajută la nevoie fără să aştepte răsplată. Casele sunt aşezate una lângă alta, dispuse pe două părți şi separate de o şosea, pentru a-ți fi mai uşor să-ți vizitezi prietenii . Te asigur că, dacă vreodată vei dori să mănânci câteva fructe, ai ales satul potrivit. Fie că doreşti unul din acele mere roşii ca focul, o pară galbenă precum aurul sau oricare dintre fructe. Gustul autentic se datorează îndemânării şi pasiunii gospodarilor pentru ceea ce fac. Să nu crezi că acest loc este doar despre toate acestea. Țin să menționez faptul că tradițiile încă se mai respectă. De Ajun, copiii anunță sătenii de Naşterea lui Hristos prin intermediul colindelor cântate din suflet. De Crăciun îți petreci timpul alături de cei dragi, ascultând colinde şi gustând din preparatele tradiționale. De Paşte, credincioşii se strâng la Biserică, pentru a asculta împreună slujba. Nu ți-ar plăcea să retrăieşti clipele dulci alături de cineva drag? Atunci vino aici şi celebrează aşa cum nu ai făcut-o până acum. Nu am cuvinte pentru a descrie toate frumusețile din acest sat. În timpul zilei vezi foarte multe lucruri. Dar noaptea? Noaptea sunt stele mii şi mii, una mai luminoasă decât cealaltă. Împreună cu cerul întunecat ce le valorifică trăsăturile, îți veghează somnul şi îți ascultă gândurile. Dacă te-am convins, nu uita că eşti oricând binevenit în satul nostru!