Despre localitatea Ciorogârla , județul Ilfov, Andrei Vărzaru,Cls a III-a,Șc.Gimn.Nr.1 Ciorogârla,Înv.Bundă Carmen

Ciorogârla mea
Eu, Andrei ,am vârsta de 10 ani și locuiesc în localitatea Ciorogârla de când mă știu.
De-a lungul anilor comuna mea s-a schimbat mult, ori prin renovarea străzilor, ori prin dărâmarea și construirea instituțiilor. Acum aproape 100 de ani purta numele de Ciorogârla-Dârvari. La Ciorogârla Pamfil Șeicaru avea un conac, unde, după 1944, s-a instalat marele Mihail Sadoveanu. Acest fapt l-a determinat pe Șeicaru să-l numească într-un pamflet pe renumitul scriitor „contele de Ciorogârla”.
În momentul de față, comuna este numită simplu,și anume Ciorogârla. Străzile ei sunt amenajate cu pavele ,bănci, coșuri de gunoi, o mulțime de case se ridică peste noapte, iar Școala Gimnazială nr 1 Ciorogârla se extinde având acum și o sală de sport. În curtea școlii mele se află un parc pentru relaxarea și distracția noastră, a copiilor. Anul trecut a fost renovată și curtea Liceului Tehnologic Pamfil Șeicaru, dar și căminul liceului în care de 2 ani sunt cazați studenți/profesori stagiari din Turcia, și ,mai nou, din Malaysia. Stiu asta de la sora mea, care e una dintre cele mai apreciate eleve din liceu.
Au fost ridicate de curând o nouă primărie - cu care ne mândrim, un minimarket, o grădiniță foarte spațioasă, un alt teren de sport …
Mai nou , din localitate ajungem cu ușurință în București cu ajutorul transportului în comun , ceea ce ne face viața mai ușoară. Așteptăm deschiderea căminului cultural și a unei carmangerii.
Dacă în prezent se întâmplă atâtea lucruri bune, să vedeți ce va urma atunci când voi crește eu mare!