Despre localitatea Campina,Sc. Gim.B.P.Hasdeu, Jud. Prahova, elev Chiriac Victor, clasa a III-a,

Despre Câmpina, un oraş însorit de munte

Victor Chiriac, cls a III-a
Prof.înv.primar coord., Ghinea Maria
Școala Gim. “B.P.Hasdeu”, Mun. Câmpina, Jud. Prahova

Mă numesc Victor, am 9 ani şi am avut privilegiul de a mă naşte la Spitalul Municipal din Câmpina.
Nu vă pot spune cum era acum 9 ani acest spital, pe când mă năşteam, dar vă pot spune că acum sunt încântat şi bucuros ori de câte ori o vizitez pe bunica mea care lucrează ca asistent medical în acest spital, prezentându-mi de fiecare dată noile investiţii făcute de conducerea spitalului. Acesta devine pe zi ce trece un spital modern, cu aparatură de ultima generaţie şi personal profesionist.
De mic copil, de pe când eram la grădiniţă, părinţii ori bunicii mei mă scoteau la plimbare şi vizitam diferite locaţii. Aşa am ajuns să vizitez Muzeul “Iulia Haşdeu”, situat într-un castel construit între anii 1893-1896. Muzeul a fost construit pentru comemorarea Iuliei Haşdeu, fiica savantului Bogdan Petriceicu Haşdeu , o tânără considerată genială, fiind primul român care a absolvit Facultatea Sorbona din Paris.
In imediata apropiere a muzeului găsim Şcoala de Agenţi de Politie ,,Vasile Lascăr”.
Un alt loc cu o mare încărcătură istorică este acela unde s-a născut şi a trăit marele pictor român Nicolae Grigorescu, acum această locuinţă fiind amenajată ca muzeu (Muzeul “Nicolae Grigorescu”). A fost construit între anii 1902-1904, arde în al-doilea- lea război mondial şi este reconstituit dupa 50 ani.
În plimbările mele îmi amintesc ca şi obiective ce dau valoare oraşului Câmpina :
-Biserica de la Brazi (Biserica de la Han) construită în 1833;
- Lacul Bisericii, unde legenda spune că pe un mal al lacului exista o biserică, iar din cauza păcatelor credincioşilor, aceasta s-a scufundat în acest lac;
-Prima schelă petrolieră din România, înfiinţată în Câmpina în anul 1890.
Până şi sediul în care îşi are loc Primăria Municipiului Câmpina este un monument istoric, numit ,,Casa cu Grifoni’’.
Copil fiind, nu pot trece cu vederea parcurile oraşului cum ar fi :
-Platoul Muscel, o zonă de agrement foarte frumoasă;
-Parcul de la Soldat, zona de promenadă a orasului.
Sunt încă în perioada în care nu pot spune ce voi fi când voi fi mare. Acum sunt indecis ce voi face. Că voi deveni medic, poliţist, matematician, ori altceva, stiu doar că atunci când voi spune ,,Câmpina”, voi spune ,,un oraş însorit de munte”, voi spune ,,acasă’’.