Craiova,orașul meu, TĂIATU TIBERIU, clasa a III-a, Școala Gimnazială ”Mircea Eliade”, Craiova

CRAIOVA, ORAȘUL MEU

Craiova este locul unde am văzut prima dată lumina zilei, unde trăiesc, învăț și mă joc cu dragii mei prieteni.
El este un oraș frumos, indiferent de anotimp. În ultimii ani s-au produs ceva schimbări în amenajarea lui. Parcurile îmi plac cel mai mult! Acolo îmi petrec mult timp atunci când vreau să mă relaxez, să respir aer curat sau să mă joc, zburdând prin iarbă.
Craiova este un oraș mare și cunoscut. Este reședința județului Dolj și i se spune ”capitala Băniei” sau ”capitala Olteniei”. Are mulți oameni frumoși, talentați și inteligenți.
În orașul meu sunt multe muzee, case memoriale, clădiri vechi și locuri care vorbesc, parcă, de timpuri demult apuse, pe care le-am vizitat împreună cu colegii de clasă sau cu familia. Aici s-au scris multe file din istoria Olteniei și a României chiar.
Îmi doresc, în viitor, să avem cât mai multe spații de joacă și spectacole pentru copii.
Vreau un oraș curat, plin de verdeață și de flori multicolore, așa cum doar în Grădina Botanică din Craiova întâlnești.
Vreau să fiu un copil fericit într-un oraș înfloritor!
TĂIATU TIBERIU, CLASA A III-A,
ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”MIRCEA ELIADE”, CRAIOVA
Coordonator, prof. GHINEA MIHAELA