Despre satul meu

Satul meu
Satul meu se numește Moi și se află în apropiere de orașul Rovinari din județul Gorj.
Este un sat micuț dar frumos .Eu îl iubesc pentru că aici m-am născut și aici trăiesc . Ce-mi place la el? Pădurea, ,, Balta,, ( un fel de lac de agrement unde mergem cu părinții la sfârșit de săptămână) . Îmi place biserica noasrtă care se află în construcție dar care are un acoperiș așa frumos, auriu ce lucește de-l vezi din depărtare ( va fi gata cât de curând).Îmi plac copiii, colegii mei , vecinii , toți oamenii ce locuiesc aici .Sunt oameni buni și au case mari , frumoase. Petru că ei sunt harnici .
Ah ! Iubesc porumbeii pe care îi am și-i îngrijesc împreună cu tati și cu Mario , fratele meu mai mare.Deocamdată nu m-am decis ce voi fi când voi crește .Știu doar că niciodată nu voi părăsi satul meu , țara mea .Eu sunt român și iubesc țara și pământul nostru strămoșesc ! Vă rog să mă credeți ! Este cuvâtul unui românaș din clasa pregătitoare .
Băltărețu Mateo , clasa pregătitoare , Școala primară Vlăduleni , Gorj