Despre localitatea Galati, Judetul Galati, Fotachi Naomi Maria, clasa a IV-a

Localitatea mea

Eu m-am născut şi trăiesc în oraşul Galaţi, aflat în estul României, mai exact în sudul Moldovei. Oraşul meu este înconjurat de ape, de aceea mai este numit şi “oraşul dintre ape”. Aceste ape sunt: fluviul Dunărea la miazăzi, râul Siret şi balta Cătuşa la miazănoapte şi Lacul Brateş la răsărit. La capitolul istorie, Galaţiul s-a dezvoltat pe bazele unei străvechi aşezări dacice, existente în sec.VI-Vî.Hr. După mai multe descoperiri făcute de arheologi, s-a demonstrat că Galaţi datează din perioada anterioară formării statului moldovean. Cele mai vechi urme arheologice datează din neolitic, mai precis, din epoca fierului. În mod cert, în prima epocă a fierului au existat aşezări umane în Galaţi, deoarece în vatra oraşului s-au descoperit vârfuri de săgeţi de fier, provenite dintr-un mormânt tumular datând din sec. al V-lea î.Hr. Apropiindu-mă de prezent, eu fiind o mare iubitoare de fotbal, am descoperit că oraşul Galaţi a avut activitate în sport, mai exact, a avut o echipă de fotbal numită Oţelul Galaţi, care a jucat în Liga I şi a avut meciuri chiar şi cu Juventus. Păcat că, pe atunci, nu trăiam şi eu să pot asista la un meci de o asemenea importanţă. Din păcate, echipa s-a desfiinţat timp de mai mulţi ani, dar acum s-a reînfiinţat, începând din Liga a IV-a. La ora actuală Oţelul este în Liga a treia şi sper să ajungă din nou în prima ligă şi să joace pentru Cupa României din nou. Aş dori să spun că cea mai mare mândrie a oraşului Galaţi a fost Combinatul Siderurgic. Acesta a adus pâinea pe masa pentru câteva zeci de mii de muncitori din oraşul meu, timp de câteva zeci de ani. Ideea construirii acestuia în estul României, cu acces la Dunăre şi la Marea Neagră, a fost prima pusă în discuţie in 1958. În 1960 decizia a fost luată si a fost facuta o masiva investitie in acest proiect. Mai mult de 75 000 de muncitori lucrau in cele 5 furnale ale acestui gigant, pe atunci reprezentand jumatate din populatia orasului. In prezent au ramas doar 2 furnale in care lucreaza mai putin de 10 000 de muncitori. În încheiere, vreau să scriu o poezie compusă de mine despre oraşul meu natal, Galaţi:
Localitatea mea
Galaţiul este un oraş Unde-ai putea să locuieşti, Deşi mai toată lumea Vrea să stea în Bucureşti.
Mie-mi place-oraşul meu Şi-aici vreau să locuiesc, Deşi nu-i cel mai mare oraş Mie-aici îmi place să trăiesc!
Scoala Gimnaziala"Iulia Hasdeu" Galati
Profesor coordonator Bumbaru Mariana Lenuta