Despre localitatea Galati, Judetul Galati, Manea Amalia Ioana, clasa a IV-a

Galaţi, oraşul meu

Într-o zi însorită de primăvară, verişoara mea din Sibiu a venit în vizită la mine. Am hotărât împreună să ne plimbăm pe malul Dunării. Pentru că era prima vizită în Galaţi a Mirunei, am vrut să afle mai multe despre istoria oraşului meu. -Uite, aceasta este Biserica Forificată Precista! i-am spus când am ajuns pe faleza superioară a Dunării. Legendele spun despre aceasta că deasupra altarului există o camera mare în care, în timpul năvălirilor otomane, erau puse la adăpost obiectele de valoare şi că tot aici s-ar fi aflat şi intrarea secretă în vechile tuneluri legendare pe sub Dunăre. - În timpul năvălirilor otomane? Dar cât de veche este această biserică? s-a mirat Miruna. - Ştiam eu că ai să mă întrebi asta şi m-am documentat bine. Am aflat că Biserica Sfânta Precista a fost construită între 1643 şi 1647 din piatră şi cărămidă, în timpul domniei lui Vasile Lupu. - Uauuu, foarte interesant! Mă întreb dacă mai există acel tunel. - Din păcate, nu! Se pare că a fost astupat acum un secol cu pământ la ambele capete. Oricum, bine că mai există Biserica. Este cea mai veche construcţie din oraş şi, de aceea, este un simbol al oraşului Galaţi. Astfel discutând în timp ce ne plimbam pe malul înţesat cu sălcii al Dunării, am ajuns în portul oraşului, unde era ancorat spărgătorul de gheaţă Perseus. -Ce navă gigantică! se miră verişoara mea, care nu văzuse niciodată astfel de nave, ea fiind de la munte. Spune-mi ceva despre ea! -Ea nu s-a numit mereu Perseus. Primul său nume a fost Albatros. A trecut printr-o sumedenie de aventuri, dintre care cea mai spectaculoasă a avut loc în anul 2000. Atunci a evadat din portul din Alexandria după ce fusese reţinută abuziv de către autorităţile egiptene. Este cel mai mare spărgător de gheaţă din România şi are 30 de ani. - Se pare că, până la urmă, oraşul tău nu este aşa cum credeam! - Ce vrei să spui, Miruna? - Am crezut la începutul acestei vizite că, fiind un oraş de la câmpie, nu are cu ce să mă impresioneze, dar se pare că m-am înşelat. Chiar am aflat nişte lucruri interesante. - Mă bucur că ţi-ai schimbat părerea despre localitatea mea natală! Galaţiul este chiar interesant, dacă ştii să-l descoperi!
Scoala Gimnaziala "Iulia Hasdeu" Galati
Profesor coordonator Bumbaru Mariana Lenuta