Despre localitatea Santana,jud Arad

In aceste vremuri,in orasul meu natal,Santana.totul decurge normal.Sunt cateva case,un hotel.trei parcurii.o primarie.niste magazine.2-3brutarii si alte chesti nor male.Viitorul copiilor este construit la Clubul Copiilor Santana.Iar,din pacate,acest oras nu are nici o atractie turistica. In viitor eu mi-as dori sa fie un parc acvatic pen tru lungile vacante de vara ,masini zburatoare care vor fi inlocuitoarele masinilor care polueaza,fabrici de bomboabe si ciocolata, pentru ca fetele si baietii sa aiba de mancat dulciurii in fiecare zi,scoli tehnologizate pentru ca sa nu mai ducem atatea cartii,roboti-servitori pentru auto servire,zgarienori,vile pentru fiecare om ,o piata care vinde chesti gratis pentru copii,un nou turn Eifell ,pentru atractie turistica,parcuri de distractie,semafoare,cursurii de echitatie si olarit,carnavalurii ca la RIO,trecere de pietoni multicolora,o biblioteca imensa ca in Arad,propiul nostru lac,fantani arteziene,Malluri, piste de biciclete, piscine uriase un muzeu,parcuri tematice,mai multe cladirii colorate cu lifturi si scari rulante,teren pentru practicarea diferitelor sporturi,cofetarii amenajate cu terase in aer liber,patinuar,un observator ca in TIMISOARA,laborator pentru efectuarea de teste,un balon cu aer cald,o sala de teatru. Vreau sa fie si o scoala moderna ca in occident care are=biblioteca pentru a imprumuta cartii necesare studiului individual,cantina pentru a servi o masa calda,sala de sport pentru ora de sport,o sala de joaca si recreatie,un AEL pentru vizionarea diferitelor filme,o sala cu calculatoare,As mai dori si un salon de infrumusetare,pensiuni,partii,un cinema,gradini si sere cu florii.Pentru viitorul copiilor sa se construieasca scolii de dans,teatru,modeling,cluburi de carte,de arta,sali pentru invatarea limbilor straine,salii de scris.In plus in acest oras sa sa construieasca fabrici pentru a avea locuri de munca.Mi-as mai dori un oras curat gradinii de flori suspendate,case cu garduri vii,pomii ornamentali,totul sa fie diferit de cum este acum.Metrou subteran,autobuz sau firobuz,tranvai pentru a usura deplasarea.Ar fi foarte necesar si util un spital modern cu tpate dotarile necesare pentru salvarea vietii umane.Asa arata Santana pentru mine in viitor.Chiar sper ca se vor face aceste lucruri.Santana ar iesi in evidenta nu ca acum. Elev=Ghilea Maria Iosana,Clasa a 3 a ,Clubul Copiilor Santana ,coordonator Blindu Diana