Despre localitatea Picior de Munte, judeţul Dâmboviţa,, Liţă Alexandra, clasa a IV-a

Localitatea mea, Picior de Munte, Dâmboviţa
Alexandra Liţă, Clasa a IV-a, Şc. Gimn. Nr. 2 Picior de Munte
Înv. Monica Stoican

„Pământul dumneavoastră are niveluri..., care se succed ca nişte cărţi deschise cu literele în sus, pe pante nesimţite pasului, armonizate într-un peisaj fermecător, e original şi cu totul nou.” - mărturisea Tudor Arghezi, venind la Găeşti, la Cenaclul Literar al Ligii Culturale.
Picior de Munte este situat pe o distanţă de 6 km, la 10 km de Gaeşti şi 16 km de Târgovişte, în comuna Dragodana, judeţul Dâmboviţa. Judeţul Dâmboviţa face parte din regiunea Muntenia, cu reşedinţa la Târgovişte.
La sfârşitul secolului al XIX-lea, satul Picior de Munte forma o comună de sine stătătoare, cu 980 de locuitori, o biserică şi o şcoală. În 1925, numărul locuitorilor ajunsese la 1242.
În 1950, Picior de Munte a trecut în subordinea raionului Găeşti, din regiunea Argeş. În 1968, Picior de Munte a fost inclus în comuna Dragodana, satul Păunei fiind inclus în Picior de Munte.
O parte din sat, denumită Colonie, era, pe vremuri, o sursă de petrol. Aici se puneau sonde pentru a-l fora. Numele provine de la omenii care lucrau aici, formând o colonie de muncitori. În prezent nu mai există surse de petrol, dar satul este într-o continuă dezvoltare: începând cu acest an, în sat va funcţiona o grdiniţă cu program prelungit, o şcoală mare, cu două corpuri (unul cu etaj) în care învaţă elevi din 13 clase, o pizzerie, un punct farmaceutic, un dispensar, un minimarket şi multe magazine, două biserici.
În centrul satului, un locuitor şi-a creat o mică grădină zoologică, cu multe animale şi păsări sălbatice, inclusiv cămile şi lei.
La ieşirea din sat, spre Găeşti, se găseşte Hanul Dragodana, o mare locaţie renumită pentru organizarea marilor evenimente, avantajată de amplasarea în pădure, spaţiile primitoare şi relaxante, precum şi deliciile culinare.
Satul meu este minunat şi mă mândresc cu el!