Despre Nădlac, jud Arad, eleva Bondea Natasha, clasa aIV-a, Liceul Teoretic „ J. Gregor-Tajovsky”, PIP Porubszki Liana

Eu locuiesc în localitatea Nădlac,un orășel situat în vestul României, la granița cu Ungaria.
Localitatea Nădlac este o localitate multietnică ,adică în acest orășel trăiesc diferite etnii, cum ar fi: români, slovaci, maghiari, rromi, sârbi, germani.
În localitatea mea oamenii sunt foarte harnici. Majoritatea se ocupă cu agricultura, aceasta devenind ocupația de bază.
În fiecare an sărbătorim zilele Orasului Nădlac, ele fiind un prilej de a aduna oamenii în același loc și a se distra.
În orasul meu se face "salamul de Nădlac", acesta fiind apreciat în toată țara, fapt care a făcut ca numele orașului nostru să fie și mai cunoscut.
La noi în oras copiii au diferite activitati precum ar fi: fotbalul, voleiul, handbalul, șahul, majorete. Aceste echipe participă la concursuri și de multe ori obțin premii.
Eu învăț la Liceul Teoretic ”Jozef Gregor -Tajovsky”, unde învață toți copiii din localitate, români și slovaci.
Nădlac este un orășel foarte frumos cu două parcuri special amenajate pentru copii, și nu numai atât, cu două biblioteci de unde copiii pot împrumuta cărțile preferate.
Nu pot să îmi descriu așa bine localitatea în cuvinte… este locul unde cresc alături de părintii mei, alături de bunicii și prietenii mei, locul unde pentru mine este acasă!