Despre Arad,județul Arad, Mateaș Maya Ioana, clasa a VI-a

Colegiul National,, Vasile Goldiș” Arad
Mateaș Maya –Ioana
Clasa a 6-a B
Profesor coordinator: Mihoc Ștefan Marcel
ARAD, localitatea mea
Aradul este localitatea și județul unde trăiesc .Aradul este un loc minunat ,îmi place mult orasul unde trăiesc .Aici am să vă prezint cum îmi văd eu orașul unde trăiesc, adicăAradul în viitor. Eu în viitor văd Aradul un loc mai bun decât acum ,adică în Arad în viitor ar trebui să se facă mai multe locuri cu zonă verde ca în momentul de față ,nu prea sunt zone verzi, mai deloc mai mult sunt zone comerciale.În viitor ar trebui să se facă mai multe parcuri ca ,copiii să poată să lase tehnologia și să iasă la aer în parc . În viitor eu văd Aradul un loc unde sunt mute locuri în care copiii se pot juca în liniște fără ca părinții lor să nu le fie frică că ,copiii pot păți ceva, ca în momentul de față multor părinți le este frică ,să își lase copiii fiind atât de multe mașini.Ar fi o idée bună în locul unor mașini să fie biciclete cu 8 locuri pentru 8 persoane ,deoarece ar fii mai economic și nu s-ar mai polua atât de mult ca în momentul de față. În momentul de față în Arad și nu numai se poluează foarte mult fiind foarte multe mașini. În viitor sper ca în Arad să se facă mai multe spitale și centre de bătrâni deoarece la acest capitol Aradul stă foarte prost și ar trebui făcut ceva în privința asta. Mi-ar plăcea ca în viitor în Arad să se construiască încă un ștrand și poate un mall mai mare deoarece ștrandul din Arad este fain dar nu ar strica încă un ștrand nou și în legătură cu mall, avem un mall super dar ar mai putea împrospăta puțin și să mai construiască încă unul mai mare decât cel existent deja. Ar mai putea reînoi și patinuarul din Arad în viitor deoarece cel pe care îl avemeste funcțional dar este destul de vechi și deja lumea nu prea mai vine la el. În viitor Aradul ar mai putea face să aibă mai multe locuri de muncă deoarece poate dacă ar fii mai multe locuri de muncă bine plătite poate cei din afara s-ar întoarce înapoi, unul dintre motivele plecării este slujba și banii. În viitor Aradul ar putea reînoi școliile . În momentul de față școlile sunt ok, dar se poate mai bine de atât și mai ales școlile care chiar au nevoie. Nu toate școlile din Arad au nevoie doar unele și nici cele care au nevoie, au nevoie doar de niște reînoiri. În viitor s-ar putea mării bursele și să crească fondurile .Așa văd eu Aradul în viitor sper să se întâmple în viitor ce am scris aici. Aradul oricum e un loc minunat dar nu i-ar strica niște schimbări in plus….