Despre localitatea Arad, județul Arad, Bogadi Szilvia, Clasa a IX-a, Palatul Copiilor Arad

Bogadi Szilvia
Clasa a XI-a
Palatul Copiilor Arad
Prof. Manuela Codrean

Arad: dialog trecător

- N-o să-ți vine să crezi! mi se adresează o voce caldă. Vei găsi cam tot ce ai văzut în poveștile SF: mașini zburătoare, holograme peste tot. (Ochii mei privesc atent această persoană îmbrăcată destul de normal, încă nu am nicio reacție de surprindere, așteptându-mă să aud aceste vorbe) Hm? Văd pe tine că încă n-am reușit să te conving...
- Mă așteptam să spui aceste lucruri... Ceva mai interesant nu este?
- Mai interesant decât autostrada aeriană? Ah, știu! În viitor jocurile au o nouă metodă de funcționare. Așa ceva te intrigă, nu? îmi zâmbește, răspuns la zâmbetul meu curios. Pe scurt, vei putea intra într-o lume simulată, tot cu o simulare a corpului tău. Vei fi adus mai aproape de joc, mai mult decât 3D. Desigur că acest lucru presupune multe pericole, dar s-au găsit soluții...

Brățara persoanei din fața mea începe să licărească cu o lumină roșie, după care apare o hologramă a unui om care o anunță că e timpul să se întoarcă la navă. Îmi iau rămas bun de la ea și plec din Parcul Lunca Mureșului, unde ne-am întâlnit, fără să-mi pun alte nenumărate întrebări cu privire la: ce-i cu nava? oare visez? cine este această persoană? cum de am și stat să vorbesc cu ea?
Până să ajung acasă, nu mai aveam nicio amintire despre această întâlnire ciudată. De unde știu că am lipsă o astfel de amintire? Pe când am ajuns să o recuperez deja făceam parte din viitorul spus de acest călător în timp.