Despre localitatea Santana,jud Arad

In aceste vremuri,in orasul meu natal,Santana totul este normal.Sunt cateva case, un hotel,trei parcuri, o primarie,niste magazine, 2-3 brutarii si alta chesti normale.Viitorul copiilor este construit la Clubul Copiilor Santana.Iar din pacate,acest oras nu are nicio atractie turistica.
In viitor eu mi-as dori sa fie un parc acvatic pentru lungile vacante de vara,masinii zburatoare care vor fi inlocuitoarele masiniilor care polueaza,fabrici de bomboane si ciocolata pentru ca fetele si baietii, sa aiba de mancat dulciuri in fiecare zi,scolii tehnologizate pentru ca sa nu mai ducem atatea cartii,roboti-servitori pentru autoservire,zgarienori,vile pentru fiecare om,o piata care vinde chesti gratis pentru copii,un nou Turn Eifell pentru atractie turistica,parcuri de distactie,semafoare,carnavalurii ca la RIO ,trecere de pietoni multicolora, o biblioteca imensa ca in Arad,propiul nostru lac,fantani arteziene,Malluri,pista de biciclete,piscine uriase, un muzeu,parcuri tematice,cursurii de echitatie si olarit,mai multe cladirii colorate cu lifturi si scari rulante,teren pentru practicarea diferitelor sporturii,cofetarii amenajate cu terase in aer liber, un patinuar,un observator ca la Timisoara,laborator pentru efectuarea de teste,un balon cu aer cald,o sala de teatru.
Vreau sa fie si o scoala moderna ca in occident care are =biblioteca pentru a imprumuta cartii necesare studiului individual,cantina pentru a servi o masa calda,sala de sport pentru ora de sport, o sala de joaca si recreatie,un AEL pentru vizionarea diferitelor filme,o sala de calculatoare.
As mai dori sa fie si un salon de infrumusetare,pensiunii, partii,un cinema,gradinii si sere cu florii.
Pentru viitorul copiilor sa se construiasca scolii de dans ,teatru,modeling,cluburi de carte, de arta, salii pentru invatarea limbilor straine, sala de scris.
In plus in acest oras sa se construiasca fabricii pentru a avea locurii de munca.
Mi-as dori un oras curat,gradinii de flori suspendate,case cu garduri vii,pomi ornamentali ,totul sa fie diferit de cum este acum.Metrou subteran,autobuz sau firobuz,tranvai pentru a usura deplasarea.
Ar fi foarte necesar si util un spital modern cu toate dotarile necesare pentru salvarea vietiilor umane.
Asa arata Santana pentru mine in viior.Chiar sper ca se vor putea face aceste lucrurii.Santana ar iesi in evidenta, nu ca acum
Elev Ghilea Maria Iosana ,clasa a3 a ,10 ani ,Clubul Copiilor Santana ,Coordonator Blindu Diana.