Despre Caporal Alexa

DESPRE CAPORAL ALEXA
Pușcaș Daniela
Clasa a VII-a
Școala gimnazială ”Ștefan Augustin Doinaș”
Localitatea Caporal Alexa
Județul Arad
România

Coordonator
Profesor Stoica Lucia

Mă numesc Pușcaș Daniela și sunt elevă în clasa a VII-a la Școala Gimnazială ”Ștefan Augustin Doinaș” din localitatea Caporal Alexa.
Această localitate este satul meu natal.
În acest sat locuiesc oameni gospodari : cresc animale , cultivă zarzavaturi ,etc.
Satul este încojurat de lanuri de grâu, porumb, soia, floarea soarelui ,rapiță,etc.
În localitate avem o asociație agricolă numită ”Spicul” care lucrează pământurile sătenilor.
Școala din localitate poartă numele poetului ”Ștefan Augustin Doinaș ”care a fost fiu al acestui sat.
Școala noastră îl omagiază pe poet în fiecare an pe 26 aprilie. Anul acesta s-au împlinit 17 ani de la plecarea la cele vesnice a poetului.
Satul meu este un sat liniștit, cu uliți largi și drepte unde domneste o armonie multiculturală și multienică.
Sătenii din Caporal Alexa apartin mai multor religii : ortodoxi, catolici,baptiști și penticostali . Între toți aceștia există prezent un spirit ecumenic.
Eu lociuesc la marginea satului și ador să mă joc seara cu mingea cu prietenii mei.
Pentru sanatatea sătenilor avem un cabinet medical cu medic priceput cu program zilnic la cabinet.
Suntem binecuvântați cu o farmacie.
În satul nostru putem să facem diverse cumpărături având mai multe magazine.
Iubesc satul și pe timp cu soare și pe timp plois, dar mai ales iarna pe zăpadă când mă dau cu sania.
Parcul din centrul satului meu este minunat. El găzduiește bustul caporalului Alexe Ioan , mort în 1919 cu ocazia însoțirii unui grup de intelectuali chercheni care s-au dus să întâmpine armata română la Pâncota.
Din 1926 localitatea mea se numește Caporal Alexa până atunci localitatea numindu-se Cherechiu.
Mulțumesc lui Dumnezeu ca m-am născut în această localitate liniștită.