Șofronea - localitatea mea, Școala Gimnazială ,,Virgil Iovănaș,, Șofronea, clasa a II-a

Șofronea – localitatea mea

Popa Karina
Școala gimnazială ,,Virgil Iovănaș“ Șofronea
Clasa a II-a
Prof. coordonator: Rațiu Diana

Numele meu este Karina și sunt elevă la Școala ,,Virgil Iovănaș“ din Șofronea. Aici locuiesc împreună cu familie mea: mama, tata și sora mea.
În compunerea mea vreau să vă prezint localitatea mea natală.
Comuna Șofronea este situată nu foarte departe de orașul Arad. Nu este o comună foarte mare. De ea aparține satul Sânpaul. Înstituțiile importante din comună sunt: școala, primăria, dispensarul, căminul cultural și postul de poliție.
Am aflat că numele școlii mele provine de la un erou pe nume Virgil Iovănaș. El a luptat în cel de al doilea război mondial și a fost ucis pe șoseaua dintre orașul Curtici și Șofronea.
La noi în comună se mai află și un castel pe nume Castelul Purgly. Aici am fost împreună cu colegii mei de clasă. Doamna învățătoare ne-a spus ca acest castel seamănă cu castelul Corvinilor de la Hunedoara.
Dar cel mai mult îmi place ștrandul cu apă termală. Aici vin vara cu familia și înot în bazine.
Vă imvit să vizitați comuna mea! Vă aștept cu drag!